5 tipov ako úspešne ušetriť peniaze

Určite ste sa už dostali do situácie, kedy ste po niečom veľmi zatúžili. Či už to je vysnívaná dovolenka, nové auto alebo konečne vlastné bývanie. Celé dni driete v práci no vaše každomesačne výplaty miznú na výdaje, bývanie alebo dopravu do roboty. Rozhodnete sa začať šporiť ale neviete ako efektívne na to. Predstavujem vám päť tipov, ktoré vám zaručene pomôžu.

mince

  1. Zaveďte si zoznam výdajov

Ako prvé je najlepšie si zaviesť zoznam vašich výdajov. Skúste si zvyknúť zapisovať všetky čiastky ktoré ste za deň minuli a za čo. Toto vám pomôže mať väčší prehľad o tom na čo utrácate a následne vyhodnotiť čo bolo potrebné a čo až tak nie. Spomeniete si tak potom pri nákupe, či naozaj ten nový sveter alebo tričko potrebujete.

  1. Dávajte si peniaze na stranu

Ak si nastavíte automatické posielanie časti vašej výplaty na sporiaci účet, ani o tom nemusíte premýšľať a pomôže vám to nejaké peniaze ušetriť. Bez toho aby vás lákalo nakupovanie. Táto metóda je efektívnejšia než hádzanie mincí do prasiatka.

  1. Pripravujte si stravu doma

Nie je reč o tom, že už nikdy nenavštívite dobrú reštauráciu. Je jasné že z času na čas si so svojou drahou polovičkou budete chcieť zájsť na dobrú večeru do reštaurácie. Ide však o každodenné stravovanie. Pripravovanie si jedla na ďalší deň dopredu vám nezaberie tak veľa času a je to úsporné. Budete to chcieť zvyknúť si a naučiť sa trochu aj toho kulinárskeho umenia, ale nakoniec to bude stáť za to.

kalkulačka

  1. Skúste ušetriť na energiách a vode v domácnosti

Energia a voda môže stáť každého mesačne poriadny balík ak ňou plytvá. Nie je tak ťažké dať si nabudúce pozor či ste nenechali rozsvietené svetlo v izbe, alebo jednoducho skrátiť čas v sprche strávený spievaním.

  1. Chodievajte peši

Ak ste majiteľom automobilu, určite viete ako dokáže cena za benzín skaziť náladu pri tankovaní. Ak bývate neďaleko miesta kde pracujete, alebo ak chodíte do obchodu autom, skúste to trochu obmedziť a radšej si trochu privstať. Vymeňte auto za bicykel a získate ešte aj dobrý pocit za vykonanú športovú aktivitu.
 
Stačí trochu disciplíny. Držím palce!

Previous post Make-up pre zdravú pleť
Next post Prejavy alergie zmierni aj správna posteľná bielizeň