Bez vody to nejde


Nedostatok vody v organizme spôsobuje mnohé zdravotné problémy. mnoho ľudí aj napriek tomu, pitný režim ignoruje. Mal by ste si zapamätať, že vodu treba piť stále, nie len počas letných horúčav.

nápoj
 
Telo je voda
Aby sme mohli pochopiť, prečo je voda pre naše telo tak dôležitá, musíme si vysvetliť ako náš organizmus funguje. päťdesiatpäť až šesťdesiatpäť percent nášho tela, tvorí tekutina. Nejedná sa iba o krv. Ak teda nepijete dosť vody, nastáva problém. vodu jednoducho potrebuje každá naša bunka. Voda sa stará aj o to, aby sme zo svojho tela dostali všetko, čo tam nemá čo robiť.
 
Dehydratácia nie je príjemná
Dehydratácia sa mnohým ľuďom spája s vážnymi zdravotnými komplikáciami. Môže ich síce spôsobiť, no to, že vaše telo potrebuje tekutinu sa môže prejavovať aj nenápadnými znameniami. Ide o časté bolesti hlavy, závrate, hnačky, bolesti svalov, nervozita, neschopnosť sa sústrediť, problémy so spánkom, alebo veľká únava.
 
Koľko vody vypiť
Doteraz sa tvrdilo, že dospelý človek, by mal vypiť jeden a pol litra vody denne. Podľa najnovších výskumov, je ale toto množstvo naozaj málo. Minimum by mali byť dva litre,  ideálne až štyri. V lete, keď sú vonku vysoké teploty, môžete vypiť pokojne aj sedem litrov vody. Liter vody je postačujúci pre deti do veku ôsmych rokov. Starší ľudia môžu vypiť zas o čosi menej tekutín, a to asi jeden a pol litra.
Vo všeobecnosti platí, že na desať kilogramov vašej hmotnosti, by ste mali vypiť asi pol litra vody denne. počas leta sa táto dávka zvyšuje na dvojnásobok.

džus
 
Čo piť a čo nie
Alkohol a káva nepatria na zoznam tekutín, ktoré pomôžu s hydratáciou organizmu. Obe totiž naopak naše telo odvodňujú. Sladené vody, teda napríklad Coca Cola, síce nejaké tie tekutiny telu dodajú, no taktiež nie sú ideálne. Preto by ste mali ostať pri čistej vode, alebo stopercentných ovocných šťavách, ktoré si však odšťavíte doma.
 

Previous post Powerjoga: skúsite, neoľutujete!
Next post Leto na terase