Za oddychom do hôr

Pre mnohých Slovákov je najväčším hobby turistika. Môžeme byť vďační za našu kopcovitú krajinu. Samozrejme naše najznámejšie Vysoké Tatry sú celoročne zaplnené turistami. Ale po celom území sa nachádzajú náučné chodníčky, ktoré vám spríjemnia víkend aj v blízkosti vášho domova. No treba povedať, že pre turistiku sú štíty slovenských tatier ako stvorené. Na svoje si prídu aj rekreační turisti. Úrovne trás sú rozdelené od jednoduchých až po náročné. Ktoré miesta ale pri pobyte v našich končinách musíte navštíviť?

hory
 
Ľahké túry                              Či už máte deti, alebo pri chôdzi používate paličku, sú túry, ktoré nezaberú celý deň a vy si užijete čaro našej prírody. Medzi najviac navštevované prechádzky patrí trasa zo Štrbského na Popradské pleso. Jedna vedie cez hory po kamennom chodníku, ale na výber máte tiež zimnú trasu, ktorá vedie po asfaltovej ceste, po ktorej prejdete aj s kočárom. Najmä v zimných mesiacoch je cieľom tiež Hrebienok. Nenáročná trasa zo Starého Smokovca, vedie popri pozemnej lanovke. V januári sú tu pre verejnosť vyrobené sochy a dóm z ľadu.
 
Štíty a vrcholy                        Nie je nič krajšie ako výhľad na Slovensko z jedných z našich štítov. Na vrchol sú už náročnejšie túry a často krát zaberú celý deň. Najznámejší je Slavkovský štít, Jahňací, Kôprovský či Východná Vysoká. Na niektoré vrchy ako Satan alebo Gerlach je prístup možný len s horským sprievodcom. Ale napríklad na taký Lomnický štít vás vyvezie lanovka.

jezero
 
Vysokohorské chaty                V hĺbke lesov a hôr sa nachádzajú horské chaty, ktoré bývajú pre jedných konečným cieľom, pre iných len zastávkou. Viaceré ponúkajú možnosť reštaurácie, kde sa môžete občerstviť kávou či aj jedlom a ak sa chystáte na náročný výstup, ktorý za jeden deň nestíhate, je možnosť na niektorých chatách prespať. Medzi najnavštevovanejšie patrí Zamkovskeho, Téryho či Bilíkova  chata.

Previous post Prejavy alergie zmierni aj správna posteľná bielizeň
Next post Čo ste si to zavesili na krk?