Záľubu v záhradkárčení spojte s chovom úžitkových zvierat: ideálne sú kozy

Človek miluje domáce zvieratá, medzi nimi je na prvom mieste pes. No ak vlastníte nejakú záhradu, pes do nej nepochybne patrí, ale ideálnejšia voľba je koza! Pýtate sa prečo? Koza je najzdravším zdrojom čerstvého mlieka, no o jej chove však treba vedieť trocha viac.Vo dvojici to ide ľahšie.jpg
 
Zdravá porcia mlieka
Chovať tieto domáce zvieratá nie je nijako náročné, zvládne to každý. Kozy sa chovajú prevažne kvôli mlieku, ktorého je dospelé zviera schopné denne dať tri až štyri litre. Jeho zloženie sa od toho kravského značne odlišuje, je zásaditejšie a zahlieňuje oveľa menej. Je ideálne ako zdroj fosforu, vápnika, bielkovín aj magnézia, bez problémov z neho vyrobíte jogurty, syry tvrdé aj plesňové, kefír a dokonca sa podarí aj bryndza. Dojiť je potrebné ráno aj večer každý deň, a preto je dobré, aby ste si vopred zaistili odberateľa mlieka.Za plotom, ale voľné.jpg
 
Je náročná?
Pre kozy treba vybudovať nejaký prístrešok, kde sa môžu schovať pred nepriazňou počasia, počas chladných dní a v noci tam budú môcť prenocovať. Podlaha je najideálnejšia z betónu, vyspádovaná, miestnosť má byť vetraná s prístupom denného svetla. Dospelá koza so svojim mláďaťom by mala mať k dispozícii priestor minimálne 2,5m2 veľký a tiež ocenia aj výbeh, ktorý je tienený, aby sa mohli ukryť pred slnečnými lúčmi a kde by našli vždy zdroj čerstvej vody. Tieto zvieratá môžu byť držané v ohradených priestoroch, no v žiadnom prípade nie na špagáte či na reťazi a rozhodne nie celý deň. Sú veľmi živé, zvedavé, ale aj inteligentné. Ak s ich chovom ešte len začínate, tak si zadovážte dospelú, ale mladú kozu asi dva až päťročnú, a keďže žijú v stádach, je vhodné ich mať aspoň dve.
 
Potrava v lete a v zime
Obľúbenou potravou pre ne je všetko zelené, kríky, ďatelina, tráva, na zimné obdobie bude potrebovať slamu aj seno na podstielku, obilný šrot z jačmeňa, pšenice či kukurice a sušenú ďatelinu. Doplniť ich môžete aj ovocím a zeleninou, výborné sú jablká, mrkva či kŕmna repa, a nezabúdajte na soľ, koza ju potrebuje na lízanie.
Popri strave treba myslieť aj na zdravie zvieraťa, potrebuje odčervenie aspoň dvakrát za rok a takisto spojenie s capom raz ročne. A netreba zabudnúť na povinnosť zaregistrovať ich podľa predpisov.

Previous post Ponožky bez páru?
Next post Veď vraj spí s každým, tak prečo nie so mnou?