Pred tým ako zavoláte inštalatéra skúste svoj odtok uvoľniť sami

KLASIKA
 
Najprv sa svoj odtok pokúste vždy uvoľniť klasickým zvonom. Táto pomôcka je stará ako ľudstvo samo a keďže ju používame až dodnes, tak na nej predsa len niečo bude. Niekedy sa vám môže odtok v umývadle,  alebo sprche upchať len preto, že doňho spadol kúsok papiera, alebo drobný kamienok. V tomto  prípade stačí ak ho pomocou tlaku, ktorý vyviniete práve zvonom, uvoľníte a voda začne opäť odtekať.

odpad
 
CHÉMIA
 
Druhým, veľmi často používaným spôsobom, sú rôzne chemické prípravky, ktoré odtok uvoľnia. Väčšina z nich naozaj funguje. Dajte si ale pozor, pretože fungujú na princípe žieraviny, ktorá rozleptá čokoľvek, čo jej príde do cesty. Takto odstráni špinu z odtoku a ten je opäť funkčný. V prípade vašich rúk, alebo dokonca očí, by to ale bola tragédia. Preto nikdy nezabúdajte na ochranné prostriedky. Rukavice sú základ a okuliare na oči tiež nezaškodia.
 
KRTKO
 
Ak nezaberie ani jeden z predošlých postupov, vyskúšajte takzvaného krtka. Ide o akúsi ohybnú, kovovú hadicu, ktorá ma na konci malý háčik a na druhom konci rúčku, ktorou otáčate. Názov krtko, toto zariadenie nedostalo náhodou. Vaše potrubie doslova prevŕta podobne ako toto zvieratko.
Dnes si môžete kúpiť aj krátke, plastové pomôcky, ktoré fungujú na podobnom princípe. Stoja pár centov a ak nie je odtok upchaný niekde v strede, môžu vám taktiež pomôcť. účinné sú hlavne pri odstraňovaní vlasov a chlpov.

čističe
 
Zamrznuté, alebo ohnuté
 
V prípade rodinných domov, alebo chalupy môže byť problém aj inde, a to v prelomenej, alebo ohnutej odpadovej rúre, niekde hlboko pod zemou. Zistíte to tak, že spomínaný krtko nebude chcieť prejsť až do konca rúry. V tomto prípade si sami bohužiaľ nepomôžete. Druhou možnosťou môže byť ale taktiež to, že odpad zamrzol a odtekaniu vody bráni kus ľadu. S týmto problémom sa stretnete hlavne vtedy, keď sú vaše odpady zakopané tesne pod zemou.  Pomôže vám príchod jari, alebo poriadny prúd horúcej vody. No a do budúcna si odpadové rúry zakopte o čosi hlbšie.

Previous post Škodliviny vo výrobkoch, ktoré používate každodenne!
Next post Máte problémy vo vzťahu? Skúste sa najesť