Kvalitný spánok je zárukou kvalitného života

Spánok by sme mohli podľa základnej charakteristiky rozdeliť do dvoch základných fáz, ktoré sa nazývajú REM a NREM alebo tzv. non-REM. Pre REM fázu je typický niekoľko sekúnd trvajúci rýchly pohyb očí, a častokrát si môžete všimnúť, pokiaľ máte napríklad psíka, ako sa mu počas spánku hýbu viečka. Z celkovej doby spánku nám táto fáza zaberie približne 25%.

NREM fáza a teda časť spánku, v rámci ktorej dochádza ku kompletnej regenerácii nielen fyzickej, ale taktiež psychickej, sa delí sa štyri samostatné časti, alebo, tzv. etapy. V NREM 1 fáze prechádza náš organizmus do pomalého zaspávania. V tzv. NREM 2 fáze strávime približne 50% z celkového spánku, jedná sa však o ľahký spánok, počas ktorého dochádza k častému prebudeniu. NREM 3 fáza je typická hlbokým spánkom, kedy už dochádza k regenerácii organizmu. Poslednou fázou je NREM 4, v rámci ktorej nastáva najhlbší spánok. V tejto strávime necelú polhodinu.

kvalitny spanok

Na to, aby sme sa zobudili oddýchnutí a plní síl, potrebujeme podľa odborníkov denne ideálne 7,5 hodín kvalitného spánku. Nie vždy sa nám však v noci darí zaspať, alebo sa naopak, zo spánku často budíme, čím sa jeho kvalita výrazne znižuje. Dlhodobo nekvalitný spánok vplýva na naše celkové zdravie. Nedostatok spánku spôsobuje nervozitu, zvyšuje stres a taktiež sa výrazne podieľa na hormonálnej nerovnováhe v organizme, ktorej sprievodným javom býva častokrát obezita.

Pre zachovanie kvalitného spánku je ideálne vytvoriť si dennú rutinu, alebo rituál, ktorý sa bude pravidelne opakovať a telo sa tak naučí oddychovať a pripraví sa na to, že nastáva regenerácia. Vyhnite sa sledovaniu negatívnych správ, alebo filmov, viac ako 8 hodín pred spánkom nepite kofeín, vyhýbajte sa nikotínu. Odstráňte zo svojej blízkosti telefóny, odporúča sa vypnúť zbytočné žiariče a teda aj wi-fi. Čítajte, alebo meditujte, snažte sa myslieť na príjemné veci, ktoré ste v ten deň zažili. Venujte aj tejto časti dňa svoju pozornosť a naplánujte si ju vopred, naučte sa chodievať spať vždy v rovnakú hodinu.

A v neposlednom rade, veľmi dôležitým pre spánok je kvalitný matrac, na ktorom spávate. Ten by mal byť maximálne prispôsobený vašej anatómii a potrebám. Na trhu je možné nájsť ortopedické matrace, či už pružinové, alebo sendvičové, ktoré prihliadajú na potreby zákazníka a sú zárukou vysokej kvality. Ak vás trápia alergie, už aj v rámci matracov nájdete širokú ponuku produktov vyrobených zo špeciálnej peny s antibakteriálnymi účinkami.

Ortopedicky matrac

Ak si nie ste istý, ktorý typ matracu by bol pre vás vhodný, odporúčam si nechať poradiť odborníkom, alebo sa obrátiť priamo na Segum, ktorý vyrába zdravotné matrace priamo na mieru. Nič nenahradí pocit prebudenia po dobrom a kvalitnom spánku. Obzvlášť v dnešnej dobe, ktorá je plná častých zmien, je dôležité zamerať sa na naše fyzické a psychické zdravie. A snívať. Každý deň a každú noc. Napríklad aj akcia na matracoch Segum.

Previous post Ako by mala vyzerať nadčasová vstavaná skriňa?
Next post Mzdy a personalistika patria bez debaty medzi tie najdôležitejšie oblasti vo vnútri firmy