Jorkšírsky teriér

V dnešnej dobe jeden z najznámejších, najrozšírenejších a najpopulárnejších psov nízkeho vzrastu. Je typickým predstaviteľom bytových psov.

 pes na pláži

Má malú hlavu, krátky ňucháč a tmavé oči. Uši sú malé, vztýčené a pokryté srsťou. Srsť je dlhá, rovná. Od hlavy až po chvost ju má rozdelenú cestičkou. Farba srsti je zvyčajne zlatá. Tento malý teriér je veľmi živý, temperamentný no hlavne spoločenský pes. Obľubuje hry so svojim pánom alebo s inými štvornohými priateľmi. Vyznačuje sa svojou priateľskosťou a prítulnosťou. Napriek svojmu nízkemu vzrastu je jorkšírsky teriér  odvážnym, ostražitým a ostrým psom, ktorý vie ukázať svoju odvahu. Má veľké sebavedomie, ktoré prejavuje aj pri väčších psoch. Je učenlivý a tak ako väčšina psov, aj on potrebuje dobrú výchovu.

yorkšír

Zaujímavosťou je, že tento pes nebol vyšľachtený na robenie spoločnosti paničkám v kozmetických salónoch,ale na pracovné účely. Ešte na začiatku 20. storočia bežne lovil myši, krysy, potkany či iné drobné hlodavce. V obydliach dokonca strážil svojich pánov a ich majetok.

Šľachtenia jorkšírov:

Spolu s rozvojom kynologických výstav sa menil aj vzhľad a význam jorkšírskeho teriéra. Chovatelia sa snažili vyšľachtiť drobného psa s čo najdlhšou a najhodvábnejšou srsťou. Dôležitá sa tiež stala farba srsti. V dnešnej dobe poznáme rôzne vyšľachtenia tohto plemena. Príkladom toho je napríklad Biewer teriér. Vyšľachtili ho manželia Biewerovci tak, že skrížili dva tmavé jorkšíre. Biewer jorkšírsky teriér sa líši od klasického jorkšírskeho teriéra hlavne svojím sfarbením. Aby sa jednalo skutočne o biewera, musí mať na svojej hlave, na predných a zadných labkách, na bruchu, na krku a na konci chvosta biele pruhy.

Starostlivosť:

Ako každý pes tak aj jorkšír potrebuje zvláštnu starostlivosť. Tá sa týka najmä jeho srsti. Vyžaduje si mimoriadnu každodennú starostlivosť, pravidelné česanie, rozpletanie zamotaných častí srsti. Zaujímavosťou je, že výstavné psy tohto druhu nosia na svojej srsti nátačky.

štěně


Ďalej potrebuje svoj kútik, svoju psiu izbičku v podobe pelechu alebo klietky. A čo je najdôležitejšie, potrebuje pozornosť, čas a veľa veľa lásky.

Previous post Nové, čisté a moderné
Next post Nekupujte igelitové vrecká