Najvýkonnejší superpočítač ponoria do chladiacej kvapaliny

Superpočítače hýbu svetom, ten najvýkonnejší sa ešte len pripravuje na svoju životnú púť a bude patriť medzi doteraz najvýkonnejše zariadenie tohto druhu na svete. Stvorila ho spoločnosť DUG, ktorá ho uvedie už čoskoro do prevádzky.

kybernetika
 
40 tisíc serverov
DUG McCloud je názov počítača, ktorý spustia do prevádzky už vo februári v roku 2019. Ide o superpočítač, ktorý bude zložený zo 40 tisíc serverov a v momente, keď ho spustia do prevádzky, bude najvýkonnejším superpočítačom na svete. Tento superpočítač bude mať všetkých jeho 40tisíc serverov  ponorených do chladiacej tekutej dielektrickej zmesi, ktorou bude naplnených 700 tankov.

novinky
 
Ušetrené náklady
Dielektrická zmes – to je poly-alpha-olefin. Je to elektrická, nevodivá, nehorľavá, netoxická a biodegratovateľná tekutina a ako chladiace médium sa využíva vďaka svojej vysokej tepelnej kapacite. Takéto chladenie je mimoriadne šetrné, pri prevádzke toto zariadenie ušetrí až 45%  nákladov ak ho porovnáme so systémami, ktoré sú ochladzované tradičným spôsobom, to znamená vzduchom. Spoločnosť DUG si svoj systém chladenia nechala patentovať.
 
Najvýkonnejší superpočítač súčasnosti
Superpočítač svoju prevádzku začne v dátovom centre Skybox v Houstone, jeho prenajatá kapacita bude 15MW výkonu a navrhovaný výkon vo výške 250petaflops, ktorý dokáže prekonať aj najvýkonnejšie superpočítače súčasnosti. Dnes je ešte číslom jeden superpočítač Summit z Oak Ridge National Laboratory „len“ s 122 petaflopmi.

vysoké napětí
 
Všetko to začne vo februári
Predpokladaným dátumom, ktorým začne éra nového superpočítača na svete by mal byť február 2019a zákazníci si výpočtovú kapacitu tohto počítača budú môcť kúpiť v polovici roka 2019, no DUG McCloud je určený predovšetkým pre výpočty v oblasti geofyziky. Spoločnosť DUG, DownUnder GeoSolutions ponúkajú riešenia a softvérové produkty pre ťažiarenský priemysel a tiež pre analyzovanie údajov, ktoré získavajú pri hľadaní plynov a ropy.

Previous post Krásna manikúra dlhý čas
Next post Na čom variť?