Jazdíme na koni

Jazda na koni sa považuje azda za najkrajší relaxačný zážitok, ktorý vznikol už veľmi dávno. Prvé zmienky o živote koní sa datujú už pred 60 miliónmi rokov. Spočiatku sa kone využívali len na jazdecké účely. Neskôr bolo ich prácou slúžiť v boji – tieto kone boli ľahké a rýchle. Ostatné kone, vyznačujúce sa mohutnejšou stavbou tela, sa používali do záprahu na poli alebo v horách pri ťažbe dreva. Dnes už je mnoho vyšľachtených koníkov, ktoré sú podľa vlastností rozdelené na určitú prácu, súťaže alebo sú chované pre potešenie ľudí. Ešte stále žijú v niektorých krajinách aj divé kone, ktoré svojou eleganciou a rýchlosťou vzbudzujú v ľuďoch veľký rešpekt.

kůň

Dnes už sa jazda na koni považuje za bežnú vec. Majitelia využívajú najmä poníky na vozenie detí v malých okruhoch. Kedy je teda vhodné bez obáv usadiť dieťa do sedla ? V mnohých literatúrach sa uvádza ako vhodný až siedmy rok života, ale záleží to hlavne od rodičov. Veľký počet mamičiek sa rozhodne posadiť na koňa bez zbytočného strachu už dvojročné dieťa. Musí byť pochopiteľne chránené prilbou a ďalšími ochrannými prostriedkami nevyhnutnými pri jazde začiatočníkov. Pokiaľ je poník zvyknutý na detskú spoločnosť, jazda nebude problémom. Pod dohľadom príslušnej osoby dieťatku nič nehrozí a pokojne si môže vychutnávať prvé zážitky z konského chrbta.

Neskôr je možné dieťa prihlásiť na jazdecký krúžok, v ktorom môže v jazde pokračovať a plniť si svoj sen.
Ako začať jazdiť v neskoršom veku ? Ak koníka nevlastníte, je nutné vyhľadať si najbližšiu jazdiareň v okolí. Jedna lekcia sa pohybuje od 10, maximálne 20 eur na hodinu, záleží v akom kraji sa nachádzate. Dohodnutú hodinku si musíte dopredu telefonicky objednať. Pokiaľ nemáte jazdecké oblečenie, budete potrebovať hlavne dlhé tričko a nohavice, prípadne legíny a odporúča sa pevná uzavretá obuv s hladkou podrážkou. Ostatné veci ohľadom bezpečnosti vám budú určite zapožičané. Vašou prvou lekciou bude spravidla nasadanie na koňa a lonžovanie.

koně

Mnoho ľudí si kladie otázku : „Čo môže byť ťažké na nasadaní do sedla ?“ Kto neskúsil, ten nezažil. Na koňa sa nasadá z pravej strany vášho tela, hlava je otočená k zadku koňa a vašou úlohou je postaviť ľavú nohu do strmeňa a vyšvihnúť sa na nej, potom plynulo prehodiť pravú nohu cez chrbát koňa a celý tento pohyb vykonať opatrne – nie sa na konský chrbát hodiť ako vrece zemiakov. Jazda na lonži znamená zosúladenú jazdu jazdca s koňom. Je základom všetkého a vďaka povrazu – lonžu, ktorý mimochodom drží tréner a vedie ním koňa po okruhu, sa môžete bezstarostne sústrediť na jazdu. Správny sed na koni vám už vysvetlí odborník, ktorý má na starosti váš tréning. Veľa šťastia !

Previous post Bezpečnosť pre vaše deti
Next post Správny čas na pitie vody – úspech zdravia