Internet náš každodenný

Niektorý ho nenávidia, iný ho milujú. No dnes sa už bez neho nezaobídeme. Reč je o internete. Aby ste mali lepšiu predstavu čo taký internet vlastne je, musíme na chvíľu odbehnúť do histórie a povedať si pá slov a jeho začiatkoch.
data

História internetu
Za počiatok internetu sa dá považovať rok 1958 kedy Americké ministerstvo obrany potrebovalo nájsť spôsob ako môžu rôzne dôležité strediska medzi sebou komunikovať. Tento výskum dal základy vzniku internetu. V roku 1969 sa podobne ako ich vojenský predchodca pripojili aj 4 americké univerzity. VznikolARPANET, a krátko nato aj predchodca dnešného email-u. Moderná história internetu sa ale začína písať až v roku 1989 kedy Švajčiar Tim Berners-Lee svojím výskumom dal vzniknúť http protokolu (Hypertext Transfer Protocol). Až Tim Berners-Lee bol teda tým čo vdýchol život internetu ako ho poznáme my dnes. Samozrejme mohli by sme polemizovať že keby bolo keby ale história je len jedna.
Ináč pre zaujímavosť v bývalom Československu bol internet dostupný už roku 1992.
 
Súčasnosť internetu
Moderná spoločnosť si dnes život pred internetom snáď nedokáže ani predstaviť. Vidieť 10 ročné dieťa s mobilom v cene jednej výplaty nie je nič výnimočné. Rozprávkové knižky, čo to je? No skrátka dnes nebyť online je ako byť po smrti. Dnes sa len málo zariadení zaobíde bez online prístupu na sieť. Nezáleží tak ani o aký typ zariadení sa bude jednať. Chladnička, práčka, osvetlenie obývačky alebo klimatizácia to je len časť zariadení o ktorých by ste donedávna nepovedali že budú na sieti. Nehovoriac o vyššie spomínaných mobilných telefónoch. Dnes nazývaných „chytré telefóny“.

aplikace

Tieto všetky zariadenia a množstvo ďalších sú denno denne závislí od internetu.  Nehovoriac o dôležitejších odvetviach kde ako je zdravotníctvo, doprava alebo také bankovníctvo. Dokážete si dnes predstaviť čo i len týždeň fungovania bez kreditnej karty.  Predpokladáme že áno, hoci to nie je práve lákavá predstava. Že by ste v dnešnej nebezpečnej dobe museli zo sebou nosiť väčšiu hotovosť ako nevyhnutne potrebujete.  Suma sumárom, dnes si svet kde by internet nefungoval čo i len deň nechceme ani predstaviť. A nie to ešte zažiť na vlastnej koži. Každopádne majte na pamäti že internet je dobrý sluha ale zlý pán.

Previous post Krajina budúcnosti – Singapur
Next post Ušetrite s pomalou módou