Posuvné dvere: čo robiť, keď sa zaseknú


Obyčajné otváracie dvere sme nahradili posuvnými. Prvý polrok sme si ich užívali. Ich ovládanie je veľmi praktické, byt je automaticky väčší a keďže máme posuvné sklenené dvere od LMmont,tak ani estetická stránka nie je na zahodenie. Po pol roku od ich namontovania sa však začali zasekávať. V prvom momente sme tomu nepripisovali nejakú veľkú pozornosť, takže sme zasekávanie, samozrejme, ani neriešili.
 Obývačka s veľkými sklenenými dverami a bielymi závesmi.jpg
Asi po mesiaci sa však stalo to, že dvere ostali otvorené a nešlo s nimi ani hnúť. Ani doľava, ani doprava, proste ostali otvorené a nešlo s nimi robiť nič. Ak by bolo leto, asi by sme počkali do druhého dňa, keďže boli asi štyri hodny poobede, no keďže bol koniec októbra, okamžite sme volali firmu, ktorá nám dvere montovala. Bohužiaľ, reakcia bola taká, že záruka sa nevzťahuje na takéto poruchy. Nakoniec sme museli zavolať inú firmu a celú opravu uhradiť zo svojho. Našťastie nešlo o nič vážne, takže to nebola žiadna pálka. Pán zámočník nám dal aj niekoľko rád, čo robiť v takýchto prípadoch. Ako sme mohli predpokladať, zasekávanie neprestalo, takže sme ch v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch využili hneď niekoľkokrát.
 

  • Najlepšie pomôže obyčajný slnečnicový olej. Môže to byť akýkoľvek iný olej, no panenský olivový nepoužívajte, bola by to škoda. Rovnako dobre pomôže vazelína alebo čokoľvek iné na premazanie. Olej mažte na spodnú koľajničku.
  • Dvere sa môžu zasekávať aj pri zmenách teplôt. Vtedy sa konštrukcia, v ktorej sú osadene, môže mierne pohnúť a dvere nesedia tak, ako majú. V takomto prípade, bohužiaľ, nepomôže takmer nič, len čas, takže počkajte.
  • Posledný trik, skúste s dverami jednoducho polomcovať dozadu a dopredu. Ak máte dvere sklenené, tak buďte naozaj opatrní.

 Pracovňa s modrou stenou a veľkými sklenenými dverami s výhľadom na more.jpg
Na záver ešte jedna rada. Ak si kúpite a necháte posuvné dvere namontovať, vždy si overte, či daná firma ponúka aj bezplatný servis po nejakú určitú dobu. Verte, že sa to oplatí, pretože platiť za prípadné opravy pár mesiacov po inštalácii dverí nie je veľmi výhodné.